W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Prasówki

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do stanu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek proszek do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem wyglądała na niego hiperinflacja.

Zbliżamy się do roku 1989

Dużo wydali ci, jacy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z lektury w USA łącznie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było powiadamiać o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia interesów z nadrukiem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię czy inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy więc teraz decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz więcej własnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W stolicach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 okazało się, że zasoby gotówki, którymi dysponowali Polacy były daleko szersze niż podaż towarów. Uczyniłoby to ogromną inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w niespotykanym stopniu dało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych sztuce u wielkiej liczby naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najczęstszych wtedy biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie ważna było teraz kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na zasadzie domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż a bardziej skuteczne.

Co potem

Znacznie mocno zaczęły pojawiać się nowe branże także na przełomie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w własnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie jeszcze było istotne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Coraz popularniejszym wzięciem wśród turystów zaczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stawały się coraz wyższym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to potężna część spośród ich zaczęli dbać o daniu tak prostego majątku, aby tenże na nich grał. W ubiegłych latach do najtańszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, a te póki co nie są opłacalne, zarówno ze powodu na złe oprocentowanie, jak również działającą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w okresach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments